20 listopada 2017 17:48 | Aktualności

DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ. Spotkanie z Panią Elżbietą Dębską ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą - Kawalerem Orderu Uśmiechu

16 listopada w naszej szkole było bardzo smacznie i zdrowo. Tego właśnie dnia nasi uczniowie obchodzili Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Pierwszym punktem obchodów było przygotowanie przez każdego ucznia zdrowego śniadania. Na ławkach zamiast książek i zeszytów królowały zielone i czerwone warzywa. Uczennice ze Szkolnej Ligi Zdrowia zapoznały z objawami, czynnikami i skutkami cukrzycy. Kulminacyjnym punktem było spotkanie poszczególnych klas z Panią Elżbietą Dębską ze Stowarzyszenia Przyjaciół  Dzieci z Cukrzycą – Kawalerem Orderu Uśmiechu. Spotkanie stanowiło znakomitą okazję do edukacji, która jest niezmiernie ważna, ponieważ na cukrzycę chorują dzieci, młodzież i dorośli. Podobne spotkanie odbyło się także dla rodziców, którzy wysłuchali prelekcji Pani Elżbiety Dębskiej. Głównym celem tej akcji było zwiększenie świadomości rodziców odnośnie przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.  Profilaktyka, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna w pewnym stopniu zapobiegają chorobie, gdyż, tak jak w przypadku każdej innej choroby – lepiej cukrzycy zapobiec na czas niż ją leczyć.

D. Szumigalska