03 października 2017 15:13 | Aktualności

„LEŚNA ÓSEMKA”

W roku szkolnym 2017/2018 zawiązała się w naszej szkole grupa rowerowa pod nazwą Koło Turystyki Rowerowej- „Łukom”. Celem działalności naszej grupy jest propagowanie aktywnych form wypoczynku oraz zdrowego stylu życia, a także uprawianie krajoznawstwa,

organizowanie wycieczek, rajdów i wypraw rowerowych i poznanie własnego regionu.

Bardzo ważnym elementem naszej działalności jest propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Grupę rowerową tworzą-opiekun Wiesław Dominiak oraz uczniowie klasy VI: Natalia Jasiak, Wiktoria Maćkowiak, Agnieszka Nowaczyk, Julita Nowaczyk, Dominika Ostrowska, Klaudia Ratajczyk, Dominik Dzieciątkowski, Dawid Markiewicz, Marcin Matuszak i Krzysztof Szymański. Koło ma opracowany plan działań na cały rok szkolny 2017/2018.

Pierwsza nasza wyprawa pod hasłem „Leśna ósemka” prowadziła nas przez tereny leśne najbliższej okolicy i miała na celu poznanie piękna krajobrazu, poznanie atrakcji turystycznych regionu oraz historii związanej z Ziemią Zagórowską.

Wyjazd sprzed szkoły zaplanowaliśmy na godzinę 10.00, dnia 30.09.2017r. Zgodnie z planem wyruszyliśmy w kierunku Stawiska. Po wjechaniu do lasu zauważyliśmy bardzo dużo pojazdów. Dukty leśne przypominały miejskie ulice. Samochody stały po jednej i drugiej stronie drogi. Wszędzie dużo grzybiarzy, gwar, nawoływania. Atmosfera iście piknikowa. Dalej pojechaliśmy w stronę zbiornika czerpania wody. W wielu miejscach w lesie występują takie punkty. Spełniają funkcję zbiorników przeciwpożarowych. Ludzie pomni doświadczeń  z roku 1992, kiedy w naszej okolicy wybuchł wielki pożar lasu, zabezpieczają się przed kolejnymi kataklizmami. Po krótkim odpoczynku nad wodą pojechaliśmy do wsi Łazińsk. Tam podziwialiśmy wiekowe, piękne dęby stojące przy drodze. Od wielu wieków są one świadkami historii, która dokonuje się na naszych terenach. We wsi zachowały się też domy po dawnych osadnikach holenderskich, tzw. Olędrach, z drugiej połowy XVII wieku.

Następnie Klaudia Ratajczyk zaprowadziła nas do „Leśnej klasy”, miejsca spotkań młodzieży z Łazińska. W niewielkim zagajniku mogliśmy podziwiać pomysłowo urządzony zakątek.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było miejsce pamięci w Osinach. Tam właśnie, 20 listopada 1939r. hitlerowcy zamordowali grupę działaczy Polskiej Organizacji Wojskowej z Zagórowa. Zginęło 11 żołnierzy. Ich ciała po wojnie zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Zagórowie. Tam we wspólnej mogile spoczywają   do dziś. W lesie, pod Osinami pozostał symboliczny nagrobek, upamiętniający miejsce kaźni.

Niedaleko Osin znajduje się wioska norweska, Arendel. Mogliśmy przy drodze podziwiać zgromadzone w niej zwierzęta i zabudowania wzorowane na styl skandynawski.

W Michalinowie Oleśnickim oglądaliśmy duży zakład branży elektrycznej, „Elmonter” oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla osób z niepełnosprawnością inte-lektualną. Ośrodek ten mieści się w budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Michalinowie Oleśnickim.

To ostatni punkt naszej wyprawy. Udało się nam objechać rowerami „Leśną ósemkę”:

-grzybobranie w lasach okolic Stawiska i Łazińska

-punk czerpania wody w razie pożarów -„ósemka”

-domy po osadnikach holenderskich, Olędrach

-pomnikowe dęby w Łazińsku

-„Leśną klasę” niedaleko dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Grabinie

-miejsce pamięci w Osinach

-wioskę norweską Arendel we Włodzimirowie

-zakład produkcji oświetlenia Elmonter i Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczy w Michalinowie Oleśnickim.

Po powrocie do szkoły  przez Augustynów, Bukowe oraz Łomów, zakończyliśmy naszą wycieczkę. Przejechaliśmy ponad20 kilometrów. Jednak nie czuliśmy zmęczenia i w świetnych nastrojach rozjechaliśmy się do domów, obiecując sobie, że niedługo znowu spotkamy się na rowerowym szlaku.

Zobacz zdjęcia --> klik