16 listopada 2016 18:07 | Aktualności

WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO...

"Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło"

(Cyprian Kamil Norwid)

Moi mali uczniowie byli uczestnikami bardzo ciekawej lekcji, mogli poczuć namiastkę klimatu szkoły z dawnych lat. Taką nietypową lekcję przeprowadzono w klasie trzeciej, na której gościem specjalnym był Pan Józef Kościański – nasz woźny.   Zaprezentował nam swoją kolekcję nagromadzonych skarbów. Ekspozycja liczyła kilkanaście eksponatów. Wśród nich znalazły się prawdziwe "perełki" - np.  pierwszy szkolny odkurzacz ( dzieci obliczyły, że ma 52 lata), stara ławka, taboret uczniowski, przybory do zajęć praktyczno-technicznych, starannie przechowany podręcznik. To oraz wiele innych, naprawdę ciekawych i cennych  pamiątek, z którymi związane są różne opowieści pozwoliło na stworzenie wyjątkowej wystawy .  Pan woźny wspominał swoje czasy szkolne, odpowiadał na bardzo wnikliwe pytania dzieci.

Historie opowiadane przez starsze pokolenie są nie tylko ciekawe, ale również pozwalają docenić czasy, w których żyjemy. Dzieci  z ogromnym zainteresowaniem i bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Była to naprawdę ogromna dla nich frajda i niezapomniana  przygoda.

Składamy gorące podziękowania Panu Józefowi Kościańskiemu za  przybliżenie nam dawnych  dziejów. Dziękujemy za lekcję  ‘’ocalić od zapomnienia’’.

D. Szumigalska