16 marca 2016 19:07 | Aktualności

"Barwy Świąt Wielkanocnych..."

W dniu 15 marca 2016r. uczniowie z klas IV i V uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum A.Mickiewicza w Śmiełowie pod tytułem „Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich”. Były to warsztaty, podczas których uczniowie odkrywali świat kolorowych wiosennych zwyczajów i tradycji na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz innych rodów wielkopolskich. W formie zabawowej dzieci poznawały wiele tajemnic związanych z symboliką Świąt Wielkanocnych. Dowiedzieli się jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur, co włożyć do koszyczka ze święconką i wiele innych równie ciekawych informacji. Mieli możliwość wykonywania kolorowych ozdób świątecznych z bibuły i papieru. Poznawali dawne formy zdobnicze. Dzięki prowadzącym paniom z Muzeum, zabawa była świetna i przyniosła moc niezapomnianych wrażeń. Po zajęciach warsztatowych zwiedzaliśmy pałac, w którym w roku 1831 przebywał Adam Mickiewicz i spacerowaliśmy po pięknym parku. Szkoda tylko, że nie dopisała nam pogoda. Padał deszcz i było dość zimno. Mimo tych niedogodności, zadowoleni i w świetnym humorze powróciliśmy do szkoły, obiecując sobie, że jeszcze kiedyś do Śmiełowa przyjedziemy.